Balatoni jarvUngari on riik, millel ei ole merepiiri. Selle eest asub Ungari territooriumil aga Kesk-Euroopa suurim järv – Balaton, mida mõnikord ka Ungari mereks kutsutakse. Tänu oma kristallselgele veele ja vahemerelisele kliimale on Balatoni järv olnud populaarseks suplus- ja suvituskohaks juba 19. sajandist saadik. Järve ümbruses on hulgaliselt vaatamisväärsusi ja sportimisvõimalusi. Järv on populaarseks suvituspiirkonnaks ka tänapäeval, seda enam, et järv asub Ungari pealinnast Budapestist ainult 100 km kaugusel. Loomulikult tullakse Balatoni järve äärde puhkama ka väljastpoolt Ungarit.


Lisaks turismile on Balaton kuulus ka oma heade veinide poolest. Ungaris on ühtekokku 22 ametlikku veinipiirkonda, millest 6 asuvad Balatoni järve ääres. Need piirkonnad on Badacsony, Balatonboglár, Balaton-felvidék, Balatonfüred-Csopak, Nagy-Somló (ehk Somló) ja Zala.

 

Ungari veinid Badacsony veinipiirkonnast

Badacsony veinipiirkond on väike alampiirkond Balatoni järve lõunaosas, mis oli kunagi tuntud oma heade veinide poolest. Tänapäeval tarbitakse enamik selle piirkonna veine siseriiklikult, millele annavad loomulikult oma panuse ka turistide hordid, keda siin massiliselt leidub. Badacsony veinipiirkonna tõenäoliselt kõige kuulsam viinamarjasort on Kéknyelű – tegemist on valge aromaatse viinamarjasordiga, millest tehtud veine on vähesel määral saadaval ka väljaspool Ungarit.

 

Ungari veinid Balatonboglári veinipiirkonnast

Balatonboglári veinipiirkonnas kasvatatakse hulgaliselt rahvusvaheliselt tuntud viinamarjasorte, ehk nn Prantsuse klassikalisi viinamarjasorte. Balatonboglár toodab häid vahuveine, mis on jätkuvalt edukad ja koguvad üha enam tuntust. Enamik vahuveine toodetakse klassikalise Champagne meetodil Pinot Noir ja Chardonnay viinamarjadest. Lisaks toodetakse siin rikkalikke punaseid veine viinamarjadest Pinot Noir, Merlot ja Syrah. Valgeid veine tehakse enamasti Sauvignon Blanc, Pinot Gris ja Muscat Blanc viinamarjadest.

 

Ungari veinid Balaton-felvidéki veinipiirkonnast

Balaton-felvidék'i veinipiirkond on sarnane Badacsony veinipiirkonnale selle poolest, et siin on vulkaaniline pinnas. Sellest piirkonnast tulevad peamiselt valged Ungari veinid, mis on täidlased ja kõrge happesusega.

 

Ungari veinid Balatonfüred-Csopak veinipiirkonnast

Balatonfüred-Csopaki veinipiirkond võtab enda alla peaaegu poole Balatoni järve äärsest põhjarannikust. Siin kasvatatakse laialdaselt rahvusvaheliselt tuntud viinamarjasorte. Näiteks võib siit leida klassikalisi Bordeaux viinamarjasorte Merlot, Cabernet Sauvignon ja Cabernet Franc. Aga siin leidub ka viinamarjasid Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris ja Muscat Blanc. Samas on piirkond tuntud just heade Welschriesling'u veinide poolest.


Ungari veinid Nagy-Somló veinipiirkonnast

Nagy-Somló veinipiirkond on sarnaselt Badacsony ja Balaton-felvidék piirkondadele vulkaanilise pinnasega ja veinidest domineerivad valged täidlased kõrge happesusega veinid. Peamised viinamarjasordid on Olaszrizling, Hárslevelű ja Furmint.

 

Ungari veinid Zala veinipiirkonnast

Zala veinipiirkonnast tulevad peamiselt valged veinid.

Copyright © 2020 Veiniguru. Kõik õigused on kaitstud.
Joomla! on vaba tarkvara, mis on välja antud GNU/GPL litsentsi alusel
Liitu uudiskirjaga