Alsace puitsõrestikmajadRaske on leida piirkonda, mis veiniarmastajaid niisama soojalt vastu võtab kui Alsace Prantsusmaal. Keskaegsed puitsõrestikmajad, mööda mäekülgi alla looklevad viinapuuaiad ning veinikeldrid, mida on täis iga külakese peatänav ja kus veinimeistrid lahkelt oma suurepäraseid veine degusteerimiseks pakuvad.

Alsace on piirkond Prantsusmaa kirdenurgas, mis jääb laias laastus Strasbourgi ja Mulhousi vahele. See on piirkond, mis on koduks mõningatele maailma parimatele valgetele veinidele ning on kuulus oma veinitee poolest. Just sellepärast ongi see parim koht kust komplektset veinimaailma paremini tundma õppida,  mõistmaks milles seisneb ühe lihtsa lauaveini ja mõne Grand Cru Rieslingu vaheline erinevus. Alsace ei ole siiski ainult veinisõpradele. Alsace veinitee moodustab terviku, idüllilise kompleksi, millest leiab endale midagi igaüks. Seetõttu pakub veinitee läbisõitmine elamuse mitte ainult veinisõpradele, aga ka neile, kellele meeldib lihtne rahulik kulgemine ning kes armastavad kauneid vaateid, idülli ja head toitu. Veiniarmastus tuleb ainult kasuks.

Alsace veinitee on ligikaudu 170 km pikk ja läbib mitmeid armsaid külakesi oma värvikirevate karkassehitiste, keskaegsete müüride ja lossidega, ümbritsetuna viinapuuaedadest. GPS on liiklemisel abiks, kuid veinitee on hästi tähistatud ning teinekord on isegi soovitatav GPS välja lülitada ja väike kõrvalepõige teha, et näha ja kogeda midagi, mida massituristidele ei pakuta. Teinekord leiab niimoodi nii mõndagi huvitavat.

Alsace tasub ehk külastada oktoobris, kui marjad on kohe-kohe valmimas, samas korje ei ole veel alanud ning ilmad on veel mõnusalt soojad. Veidi hilisemal perioodil, kui korje on juba täies hoos, võib juhtuda, et veinimeistrid on kogu perekonnaga põllul ja turistide jaoks lihtsalt ei ole aega. Aga kui kiire korjeaeg välja jätta, siis leiavad kohalikud veinimeistrid alati lahkelt aega, et pakkuda oma veine maitsmiseks ja kiitmiseks. Veinimõisate külastused tasub teha kas ennelõunal või pärastlõunal, sest lõuna paiku toimetatakse tavaliselt omi asju. Alsace on küll Prantsusmaal, ent pikemaks ja sügavamaks vestluseks veinidest tuleb kasuks hea saksa keele oskus.

Kogu veinitee läbimiseks tuleb esmalt võtta suund Strasbourgile. Kes ei ole enne Strasbourgis käinud, siis kindlasti tasub ka sellest linnast läbi astuda, et külastada vanalinna või teha väikene laevatripp Illi jõel, kaeda võimsat Gooti katedraali ning tutvuda huvitava Petite Francega. Strasbourg on ka viimane koht, kus enne veiniteele suundumist võib süümepiinadeta õhtusöögi, näiteks Rieslinguga valmistatud hapukapsa ja seakoodi, kõrvale veel õlut võtta. Tugeva Saksa mõjutusega on kohalik õlu, nt Fischer või Kronenbourg, ülimaitsev!

Alsace viinapuuaiadVeinitee päris algus on Strasbourgi lähedal. Sealt algavad ka veinitee esimesed kaunid vaated. Taamal kõrguvate Vosgeesi mägede taustal võib nautida kauneid vaateid alla orgu idüllilistele Alsace külakestele, mille keskel kõrguvad kirikutornid. Alsace külade traditsiooniline arhitektuur pakub imepärast silmailu. Puitsõrestikmajad on värvitud erksate värvidega ning need ei ole palju muutunud 15. sajandist, mil nad veinikasvatajate poolt ehitati. Alsace on looduskaunis koht, mis võtab kohati hingetuks. Võimalusel võib veiniteelt väikese kõrvalepõike teha, et ette võtta kerge jalutuskäik Vosgeesides ja nautida kõiki neid kauneid vaateid.

Veinitee tohtutu populaarsusega kaasneb muidugi ka turistide hulk, mistõttu tasub kehakinnitamiseks valida ehk mõni vaiksem ja turismiraamatutes mainimata vähemtuntud külake. Näiteks uhke keskväljakuga Molsheim. Kui vähegi on aega, siis tasub kohvikutes veidi aeg maha võtta ja jälgida kohalike toimetamisi. Eriti põnev on jälgida kuidas prantslased hommikul oma pikkade saiade jahil käivad ning kehakinnituseks hommikukohvi saatel kiirelt saiakesi võtavad.

Colmar on linn, mida tasub veiniteel kindlasti külastada ja kuhu võimalusel öömaja sättida, sest sinna ümbrusesse jäävad Alsace peamised Grand Cru piirkonnad. Teel Colmari jääb palju vaatamisväärsusi, näiteks Alsace’i sümbol, Selestatist pisut läänes asuv Alsace väljade üle valvav 700 m kõrgusel kaljul asuv keskaegne Haut Koenigsbourgi kindlusloss. Samuti on teel Colmari kõrvalpõiget väärt keskaegne linnake nimega Kaysersberg. Kaysersbergis on kaunites ridades puitsõrestikmajad ning Kaysersberg on üks Alsace parimaid veinipiirkondi. Veel väärib teel Colmari külastust ka renessanssimajade ja Rieslingu poolest kuulus Riquewihr. Riquewihris on tänaseni säilinud linnamüür oma väravate ja kaitsetornidega ning loomulikult jälle puitsõrestikmajad ja veinikeldrid. Kõik see teeb Riquewihrist ühe maalilisema keskaegse linnakese Vosgeesides.

Alsace väike VeneetsiaColmar on osake veiniteest, millel on väga kena ajalooline keskus. Öömaja tasuks kindlasti võtta linna keskele, kuna ülejäänud osa linnast ei ole nii suurepärane. Colmar on tüüpilise Alsace’i idüllilise linnasüdamega, kust leiab taaskord maalilisi puitsõrestikmaju, võimsa katedraali ning pärlina imetabase väikese veneetsia kvartali. Tõeline Veneetsia, kus päeval on võimalik gondlilaadsete paadikestega mööda jõge sõita ning imetleda armsaid vaated jõekallastele ning pajudele puitmajadele. Õhtusöök tasuks sättida just väikesesse veneetsiasse, sest raske on leida idüllilisemat kohta kohaliku Alsace kuulsa Tarte Flambee järgiproovimiseks ja hea veini nautimiseks kui päikeseloojangul väikese veneetsia kanaliäärsetel terrassidel. Kaaslasteks kanalil toitu noolivad kaunid luiged, pardid ja isegi üks äraeksinud saarmas. Lisaks asub Colmaris ka Ameerika vabadussamba koopia, sest siit on pärit kuju autor, skulptor Frederic Auguste Barthold.


Alsace veinireisist loe pikemalt siit >>>

Copyright © 2022 Veiniguru. Kõik õigused on kaitstud.
Joomla! on vaba tarkvara, mis on välja antud GNU/GPL litsentsi alusel
Liitu uudiskirjaga